Taneční obor historický tanec

I. stupeň základního studia

Prostřednictvím základů lidového tance, klasické a současné taneční techniky směřuje výuka k přípravě studia historického tance. Vyučuje se především správnému držení těla, uvolnění a zároveň zpevřování svalů a prostorové orientaci. Pohybovými hrami, zpěvem a hrou na Orffovy nástroje se rozvíjí hudebnost a rytmičnost. Improvizačními etudami a poslechem dobové hudby se zapojuje vlastní fantazie. Na hodinách se pracuje i se scénickými, výrazovými a divadelními prvky a dbá se na správný pěvecký a mluvený projev.

Výuka probíhá:
tělocvična MŠ Revoluční 26, Praha 1, středa 14 - 15.35 (Eliška Trojanová)
tělocvična gymnázia prof. J. Patočky, Jindřišská 36, Praha 1, středa 16 - 18.30 (Miroslav Smaha)

II. stupeň základního studia

Studium začíná výukou jednodušších společenských tanců 17. století (tzv. kontratanců) a kruhových tanců lidového původu (tzv. bránlů). Pokračuje se náročnějšími kontratanci 18. století a přídávají se složitější krokové variace. V další fázi se výuka soustřeďuje na italské a francouzské dvorské tance 15. století a ve vyšších ročnících se pracuje na dvorských tancích 16. století pocházajících z Francie, Itálie a Anglie a vyučuje se základům barokního scénického tance. Na fundamentu osvojených prvků jednotlivých období vytvářejí studenti vlastní krokové i prostorové choreografie, které uplatřují v autorských tanečních představeních.
Žáci 1. i 2. stupně vystupují dvakrát ročně na vystoupeních školy, ale v průběhu školního roku a v létě také na hradech a zámcích.

Výuka probíhá:
tělocvična gymnázia prof. J. Patočky, Praha 1, středa odpoledne (Miroslav Smaha)

Vyučující:

Miroslav Smaha (tanec) tel.: 723955871
Eliška Trojanová (tanec) tel. 608 565 693
Jana Žižková (klavírní doprovod)