Taneční obor soubor Anello

Soubor Anello vznikl při ZUš U Půjčovny 4 v 90. letech 20. století. Jeho zakladatelka, Eliška Trojanová, se nechala inspirovat krásou hudby a tance 15. - 17. století, se kterými se seznamovala na seminářích staré hudby a tance v Kroměříži a Valticích pod vedením prof. Evy Kröschlové. Po paní Elišce Trojanové vedla soubor Klára Raková. Za jejího působení soubor prožíval krásná letní soustředění na zámku Červená Lhota, a mnohé další akce. V současnosti vede soubor Miroslav Smaha.

Italský název Anello byl zvolen podle tance z 15. století a v překladu znamená prstýnek. Členy souboru jsou žákyně a žáci I. a II. stupně (7 - 18 let). Společně sestavujeme široký repertoár historických tanců od 15. do 18. století, tedy od rané renesance po klasicismus, od lidových bránlů přes měšťanské kontratance až k dvorským balettům.

Soubor pravidelně vystupuje na školních koncertech; vzhledem ke zvláštnímu charakteru tanců jsou vybírána místa s atmosférou historického prostředí (renesanční dům Zš Jindřišské, sál Týnské školy v Melantrichově ulici). Během školního roku a především v létě jezdíme na hrady a zámky (Točník, Červená Lhota). Spolupracujeme se školami Zš Jindřišská, Zš Botičská, Zš Karmelitská, ZUš Turnov, pro něž vytváříme vzdělávací programy. Tance jsou doprovázeny živou hudbou.

Více informací naleznete na naší stránce, nebo na Facebooku

Z historie souboru:
Pod vedením Elišky Trojanové soubor Anello vystupoval např. na Křivoklátě, v Žatci, Kadani, Jemništi, Opočně, Českém Krumlově, Slavonicích. V Praze pravidelně v Letohrádku Hvězda, ve Vrtbovské zahradě, Anežském klášteře, Lobkovickém paláci a v paláci Kinských. Soubor úzce spolupracoval s tanečním souborem dospělých La Fiamma, který je z větší části tvořen absolventy tanečního oboru školy. Oba soubory účinkovaly i na festivalech v zahraničí (Rumunsko, Německo). Soubor Anello vystupoval se souborem Villanella a souborem staré hudby Alla breve.

Vyučující:

Miroslav Smaha (tanec)